Archiwum kategorii: Aktualności

World Cup 21-22.03.2020 Kietrz – Canceled

Międzynarodowe Zawody zaliczane do Pucharu Świata w Kietrzu (21-22 marca 2020 roku)  zostały odwołane decyzją władz miasta Kietrza. Być może odbędą się one w dniach 12-13 września tego roku, jeśli sytuacja epidemiologiczna się ustabilizuje a FAI wyrazi na to zgodę.

The international Worl Cup in Kietrz (March 21-22.2020) was canceled by municipality of Kietrz (Coronavirus). Perhaps they will take place on September 12-13.2020 if epidemiological situation stabilizes and the FAI agrees.

Dokumenty do Kadry Narodowej 2017

Te dokumenty są niezbędne do złożenia oferty na 2017 rok,
czyli dofinansowanie:
wniosek_na_lic_zawodnika_

ankieta_czlonka_kn_2017-wz

Kandydaci do kadry narodowej na rok 2017 przysłałają do biura Aeroklubu Polskiego pocztą tradycyjną, wypełnione czytelnie (najlepiej komputerowo) następujące dokumenty:

 • ankietę członka KN,
 • kopię ważnych badań lotniczo-lekarskich bądź sportowych
 • wniosek o przedłużenie licencji sportowej wraz z potwierdzeniem opłaty.
 • Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych 2016

  Wielu wybitnych lotników cywilnych i wojskowych zaczynało swe podniebne przygody od modelarstwa lotniczego. Jak najwcześniejsze poznanie konstrukcji i zasad lotu różnego rodzaju latających obiektów sprzyja późniejszemu uprawianiu sportów lotniczych oraz realizowaniu się w profesjonalnej karierze zawodowej. Lotnik, który był wcześniej modelarzem, bardziej „wyczuwa” i rozumie zachowanie się szybowca lub samolotu w powietrzu, lepiej i bezpieczniej lata, przynajmniej na początku procesu szkolenia. Dlatego w dalszym ciągu tak ważne jest prowadzenie zajęć modelarskich dla najmłodszych i weryfikacja ich jakości na zawodach, finałem których są między innymi Mistrzostwa Polski Modeli Latających dla Juniorów Młodszych. W chwili obecnej uprawianie modelarstwa lotniczego może być także doskonałym początkiem interesującej kariery zawodowej. Modelarz po ukończeniu studiów na jednej z technicznej uczelni to znakomicie wyszkolony specjalista z zakresu automatyki, elektroniki, informatyki, technologii i obróbki materiałów. Bez najmniejszego trudu znajdzie bardzo dobrze płatną pracę w jednej z wielu firm technologicznych , które powstają w naszym kraju ( np. budującej drony).

  Franciszek Halicki - Mistrz Polski w klasie modeli kosmicznych S6A wraz ze swoimi modelami2

  Tegoroczne Mistrzostwa już po raz jedenasty z rzędu były zorganizowane przez gliwickie środowisko modelarskie i odbyły się w dniach 4-5 czerwca na lotnisku w Gliwicach. Atutem Gliwic w podejmowaniu się tak trudnych zadań jest szeroka grupa osób zaangażowanych w ideę modelarstwa lotniczego ( około 50 osób), możliwość taniego zakwaterowania i wyżywienia tak dużej grupy uczestników, posiadanie toru dla modeli na uwięzi i całkowicie wystarczające lotnisko dla rozegrania pozostałych klas. Gliwice nie leżą co prawda w środku Polski ale dla większości startujących ekip odległość od Gliwic nie jest zbyt duża. Na starcie tegorocznych zawodów stanęło 140 zawodników z 18 aeroklubów i stowarzyszeń modelarskich.
  Uczestników Mistrzostw byłoby więcej gdyby Komisja Modelarska dowodzona przez majora Jerzego Bonieckiego nie zakazała organizacji Mistrzostw w klasie modeli F1Q/M. Modele tej klasy napędzane są silniczkami elektrycznymi. Młodzież bardzo lubi budować i startować modelami z silnikami.
  [cały artykuł]

  Licencje sportowe FAI na rok 2016

  dotyczy członków GSML.

  W tym sezonie Aeroklub Polski wprowadził zmianę w sposobie opłacania licencji. Opłatę należy wnieść indywidualnie na konto Aeroklubu Polskiego: BGŻ, NRB: 92 2030 0045 1110 0000 0253 5290. Prosimy nie wpłacać opłat za licencje sportowe na konto stowarzyszenia!

  Uwaga – ostatecznie pozostaje stary system – opłatę zbiera skarbnik Stanisław Paździorek, ponadto do opłat należy doliczyć 20zł za obowiązkowe ubezpieczenie NNW (nie dotyczy członków kadry narodowej – ich ubezpieczenie pokryw Aeroklub Polski).

  Należy pobrać „Wniosek o przyznanie Licencji Sportowej” ze strony Aeroklubu Polskiego, wypełnić i złożyć wraz z opłatami na ręce skarbnika uzyskać podpis i pieczęć GSML oraz wraz z opłatą zeskanować i przesłać na adres: model@aeroklubpolski.pl oraz gsml@gsml.gliwice.pl

  Uwaga: w rubryce: „Oświadczenie wnioskodawcy o przynależności do klubu sportowego posiadającego licencję klubu sportowego wydaną przez AP (wpisać nazwę klubu sportowego)” należy wpisać: „Gliwickie Stowarzyszenie Modelarzy Lotniczych, SM-19”.

  opłaty:

 • do 16 lat – 15zł
 • 17-25 lat – 30zł
 • > 25 lat – 40zł

  Szczegółowy regulamin, cennik i inne informacje dot. Licencjonowania zawodników można znaleźć tutaj.

  Przypominamy, również o konieczności posiadania badań lekarskich. Dla młodzików, juniorów młodszych, juniorów od lekarza rodzinnego dla seniorów od lekarza sportowego.