Medale zdjęte z gór
Modele swobodnie latające w górach posiadają długoletnią tradycję. Są to modele szybowców wypuszczane z ręki pod wiatr, który opływając zbocze tworzy prąd wznoszący umożliwiający wykonanie długotrwałego lotu. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku rozgrywane były ogólnopolskie zawody modeli zboczowych o wspaniały, rzeźbiony w drewnie, Puchar Przechodni tygodnika „Skrzydlata Polska”.
Startowało w nich wielu legendarnych modelarzy demonstrując oryginalne konstrukcje swoich modeli. Do najbardziej zasłużonych i znanych konstruktorów modeli należeli: Jan Bury, Andrzej Trzciński, Mieczysław Opaliński, Tadeusz Pelczarski, Kazimierz Ginalski, Józef Guzik. Ówczesne konstrukcje modeli charakteryzowały się dużym wzniosem skrzydeł, szerokimi kadłubami lub dużymi płozami kadłubowymi mającymi zapewnić prostoliniowy lot pod wiatr po starcie ze zbocza, co z kolei przekładało się na długi czas lotu. W późniejszych latach zaczęto stosować różnego rodzaju sterowania mechaniczne, które spełniały tę samą funkcję. Prekursorem wprowadzenia sterowania magnetycznego był w Polsce znany i zasłużony modelarz Wiesław Jakubowski z Zakopanego, autor książki o tego rodzaju modelach, niestety dotychczas nie wydanej.
Z biegiem czasu wykształciła się klasa F1E modeli szybowców sterowanych automatycznie, w której rozgrywane są obecnie zawody na wszystkich szczeblach rozgrywek łącznie Pucharem i Mistrzostwami Świata.
[cały artykuł]