Wielu wybitnych lotników cywilnych i wojskowych zaczynało swe podniebne przygody od modelarstwa lotniczego. Jak najwcześniejsze poznanie konstrukcji i zasad lotu różnego rodzaju latających obiektów sprzyja późniejszemu uprawianiu sportów lotniczych oraz realizowaniu się w profesjonalnej karierze zawodowej. Lotnik, który był wcześniej modelarzem, bardziej „wyczuwa” i rozumie zachowanie się szybowca lub samolotu w powietrzu, lepiej i bezpieczniej lata, przynajmniej na początku procesu szkolenia. Dlatego w dalszym ciągu tak ważne jest prowadzenie zajęć modelarskich dla najmłodszych i weryfikacja ich jakości na zawodach, finałem których są między innymi Mistrzostwa Polski Modeli Latających dla Juniorów Młodszych. W chwili obecnej uprawianie modelarstwa lotniczego może być także doskonałym początkiem interesującej kariery zawodowej. Modelarz po ukończeniu studiów na jednej z technicznej uczelni to znakomicie wyszkolony specjalista z zakresu automatyki, elektroniki, informatyki, technologii i obróbki materiałów. Bez najmniejszego trudu znajdzie bardzo dobrze płatną pracę w jednej z wielu firm technologicznych , które powstają w naszym kraju ( np. budującej drony)
Tegoroczne Mistrzostwa już po raz jedenasty z rzędu były zorganizowane przez gliwickie środowisko modelarskie i odbyły się w dniach 4-5 czerwca na lotnisku w Gliwicach. Atutem Gliwic w podejmowaniu się tak trudnych zadań jest szeroka grupa osób zaangażowanych w ideę modelarstwa lotniczego ( około 50 osób), możliwość taniego zakwaterowania i wyżywienia tak dużej grupy uczestników, posiadanie toru dla modeli na uwięzi i całkowicie wystarczające lotnisko dla rozegrania pozostałych klas. Gliwice nie leżą co prawda w środku Polski ale dla większości startujących ekip odległość od Gliwic nie jest zbyt duża. Na starcie tegorocznych zawodów stanęło 140 zawodników z 18 aeroklubów i stowarzyszeń modelarskich.
Uczestników Mistrzostw byłoby więcej gdyby Komisja Modelarska dowodzona przez majora Jerzego Bonieckiego nie zakazała organizacji Mistrzostw w klasie modeli F1Q/M. Modele tej klasy napędzane są silniczkami elektrycznymi. Młodzież bardzo lubi budować i startować modelami z silnikami. Silnik modeli klasy F1Q/M uruchamia się przełącznikiem co zabezpiecza zawodnika przed uderzeniem śmigła w palec czy rękę ( taki niebezpieczeństwo występuje np. w silnikówkach F1P). Regulamin dla tej klasy modeli opracował wybitny gliwicki instruktor dr inż. Stanisław Kopacz i Komisja Modelarska ten regulamin zaakceptowała w 2014 roku. W roku 2015 w ramach Mistrzostw Juniorów Młodszych rozegrano już zawody w tej klasie. W tym roku odgrzebano regulamin sprzed chyba 20 lat mówiący, że aby Mistrzostwa mogły się odbyć w „nowej„ klasie to w roku je poprzedzającym muszą być zorganizowane zawody przez przynajmniej pięć aeroklubów czy stowarzyszeń. Jest to wybitna bzdura, bo obecnie tylko start w Mistrzostwach Polski może stymulować do budowy modeli danej klasy w nie zawody regionalne. A dodatkowo klasa F1Q/M przecież nie jest nową, bo w roku ubiegłym były już Mistrzostwa Polski i zawody ogólnopolskie. No ale gdy się chce coś utrącić to każdy argument jest dobry. Tak więc, zamiast Mistrzostw Polski rozegrano w Gliwicach Mistrzostwa Wielkopolski, Małopolski i Śląska aby starać się wypełnić wyżej wspomniany bezsensowny warunek na przyszłość. Może Komisja Modelarska łaskawie zgodzi się, aby w przyszłym roku Mistrzostwa w klasie F1Q/M będą mogły być rozegrane. Warto też dodać, że wyniki całorocznego współzawodnictwa sekcji i stowarzyszeń za 2015rok nie są opublikowane do dnia dzisiejszego. Najlepsze kluby i stowarzyszenia nie mogły się pochwalić osiągnięciami przed swoimi samorządami, aby dostać większą dotację na działalność w 2016 roku. Te sprawy rozstrzygają się z reguły na przełomie roku. Oczywiście na Mistrzostwach w Gliwicach ( najważniejszej imprezie sportowej dla juniorów młodszych w kraju ) żadnego przedstawiciela Komisji Modelarskiej nie było. Organizatorzy nie otrzymali też żadnego wsparcia finansowego z Komisji Modelarskiej czy Aeroklubu Polskiego. Tak oto obecna Komisja Modelarska dba o popularyzację lotnictwa i rozwój modelarstwa wśród najmłodszych
Mistrzostwa przeprowadzono w ośmiu klasach modeli swobodnie latających, na uwięzi, zdalnie sterownych i rakiet. Zawody rozegrano w sobotę 4-go i w niedzielę 5-go czerwca przy niezłej lecz trudnej termicznie pogodzie. W klasie modeli szybowców F1A/M oraz F1H dominowali młodzi zawodnicy z Gliwic. Mateusz Czarny (14 lat) z Klubu Modelarza Społem PSS zwycięzca klasy szybowców szkolnych F1A/M i jego kolega klubowy Ignacy Kubit (12 lat) potrafili bardzo pewnie holować swoje modele co w połączeniu ze szczęśliwym wyszukiwaniem noszeń zapewniło im medale złoty i brązowy. W szybowcach małych form F1H Mistrzem Polski został Ignacy Kubit po dogrywce z utytułowaną zawodniczką z Krosna Roksaną Gądek, aktualną reprezentantką Polski w klasie modeli szybowców F1A, Obydwaj młodzi mistrzowie z Gliwic trenowani przez Stanisława Kubita startowali modelami wyposażonymi w tak zwane boczne haki, które przy spełnieniu pewnych warunków, pozwalają na dynamiczne holowanie i wystrzelenie szybowców w powietrze bez żadnych skomplikowanych urządzeń. W gumówkach F1G nie było niespodzianek. Trzy pierwsze miejsca obsadzili podopieczni instruktora Stanisława Skibickiego z OSiR-u w Suwałkach. Mistrzem została Zofia Zdancewicz przed Filipem Rudzińskim i Grzegorzem Truchanem. W klasie F1K, modeli z napędem silnikowym na gaz CO2. wygrali zawodnicy z Gliwic. Tytuł mistrzowski wywalczył Jakub Wiśniewski ( instruktor Roman Sowa z klubu MDK Gliwice). Medale srebrny i brązowy w tej klasie zaliczyli na swoje konto Adrian Pogonowski i Paweł Dudiak ( obydwaj Klub Modelarza Społem PSS Gliwice, instruktorzy Jacek Pogonowski i Tomasz Lipski). W stosunku do roku ubiegłego poprawiła się nieco obsada modeli na uwięzi. W klasie modeli akrobacyjnych F2B/M triumfowali zawodnicy Aeroklubu Ziemi Zamojskiej Tymoteusz Zdybel i Krzysztof Czop ( instruktor Andrzej Niezgoda) a trzecie miejsce zajęła Jagoda Urbańska z Aeroklubu Ziemi Lubuskiej. Klasa modeli prędkościowych to dominacja modelarzy z Aeroklubu Śląskiego i Klubu Modelarskiego Wierzawice. Tym razem lepsi byli wychowankowie Pawła Prausa – Maciej Rojek, Tomasz Sokołowski i Maciej Łopuszyński, którzy w takiej kolejności obsadzili trzy pierwsze miejsca. W zdalnie sterowanych szybowcach F3J/M dominowali z kolei zawodnicy ze Stalowej Woli – Kuba Mokrzak, Kamil Jaskowski i Wojciech Kieliszek ( instruktorzy Kamil Koszyczek i Wojciech Drzymała). Mistrzem Polski w rakietach ( z taśmą hamującą ) S6A został Franciszek Halicki reprezentant Aeroklubu Ziemi Wałbrzyskiej a medale srebrny i brązowy zdobyli Wiktoria Maj z Aeroklubu Śląskiego i Miłosz Świerczek z Gliwic ( instr. Witold Setkowicz).
W klasyfikacji zespołowej najlepsi okazali się modelarze Aeroklubu Śląskiego ( instruktorzy Waldemar Maj i Paweł Praus), którego Sekcję Modelarską prowadzi od lat z powodzeniem instr. Łucja Oślizło przed ekipą Gliwickiego Stowarzyszenia Modelarzy ( trener Stanisław Kubit, instruktorzy Czesław Ziober i Roman Sowa) oraz drużyną Aeroklubu Leszczyńskiego ( instruktor Leszek Stawecki). W czołówce zawodów uplasowali się także modelarze z Zamościa, Krosna i Bochni. Zawody były przeprowadzone dobrze organizacyjnie. Funkcję Sędziego Głównego pełnił Wiesław Moj, sekretariatem zarządzała Małgorzata Milewska a sprawną obsługę komputerową zapewnił Wojciech Błachut. Podczas ceremonii zakończenia uczestnicy Mistrzostw wysłuchali koncertu orkiestry dętej z kopalni Sośnica –Makoszowy. Zwycięzcy otrzymali dyplomy, medale i puchary. Warto podkreślić także, że Mistrzostwa były w całości sfinansowane przez samorząd miasta Gliwice.
Wyniki Mistrzostw:
Klasa F1A/M
- Mateusz Czarny Gliwickie SML 60 + 60 + 60 + 60 + 43 = 283 pkt
- Mikołaj Walczak Aer. Leszczyński 56 + 60 + 60 + 51 + 45 = 272 pkt
- Ignacy Kubit Gliwickie SML 90 + 52 + 28 + 60 + 37 = 267pkt
startowało 28 zawodników
Klasa F1H
- Ignacy Kubit Gliwickie SML 90 + 60 + 60 + 60 + 60 = 330 + 69 pkt
2.Roksana Gądek Aer. Podkarpacki 90 + 60 + 60 + 60 + 60 = 330 + 50 pkt
3.Adam Roś Aer. Leszczyński 73 + 60 + 60 + 60 + 60 = 313 pkt
Klasa F1G
- Zofia Zdancewicz OSiR Suwałki 90 + 60 + 60 + 60 + 60 = 330 pkt
- Filip Rudziński OSiR Suwałki 74 + 90 + 90 + 90 + 90 = 314 pkt
- Grzegorz Truchan OSiR Suwałki 74 + 90 + 47 + 90 + 90 = 301 pkt
startowało 14 zawodników
Klasa F1K
1.Jakub Wiśniewski Gliwickie SML 90 + 60 + 60 + 60 + 60 = 330 + 70 pkt
- Adrian Pogonowski Gliwickie SML 90 + 60 + 60 + 60 + 60 = 330 + 50 pkt
- Paweł Dudiak Gliwickie SML 90 + 60 + 60 + 60 + 60 = 330 + 42 pkt
startowało 7 zawodników
Klasa F2A/M
- Maciej Rojek Aeroklub Śląski 148,8 km/h
- Tomasz Sokołowski Aeroklub Śląski 140,8 km/h
- Jacek Łopuszyński Aeroklub Śląski 139,2 km/h
Startowało 14 zawodników
Klasa F2B/M
- Tymoteusz Zdybel Aer. Z. Zamojskiej 617 pkt
- Krzysztof Czop Aer. Z. Zamojskiej 509 pkt
- Jadwiga Urbańska Aer. Z. Lubuskiej 438 pkt
startowało 14 zawodników
Klasa F3J/M
- Kuba Mokrzak A. Stalowowolski 1924 pkt
- Kamil Jaskowski A. Stalowowolski 1812 pkt
- Wojciech Kieliszek A. Stalowowolski 1398 pkt
Klasa S6A
- Franciszek Halicki A. Z. Wałbrzyskiej 432 pkt
- Wiktoria Maj A. Śląski 358 pkt
- Miłosz Świerczek Gliwickie SML 349 pkt
Punktacja zespołowa
- Aeroklub Śląski 28 pkt
- Gliwickie SML 27 pkt
- A. Leszczyński 27 pkt
- A. Z. Zamojskiej 22 pkt
- A. Podkarpacki 22 pkt
- Małopolskie SML 20 pkt
startowało 18 zespołów
Stanisław Kubit