Mistrzostwa Gliwic 11.11.2021

W dniu Narodowego Święta Niepodległości w hali Ośrodka Sportu Politechniki Śląskiej Gliwickie Stowarzyszenie Modelarzy Lotniczych, przy udziale Miasta Gliwice, zorganizowało Mistrzostwa Gliwic halowych modeli latających.
Na zawodach tych, z uwagi na lokalny charakter, nie wymagana jest licencja sportowa. Pozwala to na masowy udział zarówno zawodników jak i uczniów Gliwickich szkół i przedszkoli oraz ich opiekunów. Przyczynia się to do popularyzowania sportu modelarskiego. Zawody przeprowadzane są w 3 kategoriach wiekowych dla przedszkolaków, uczniów szkół oraz seniorów.

modele

Zawodnicy startują modelami styropianowymi, kartonowymi, tzw. gumówkami – klasa A6/M oraz modelami klasy sportowej F1N. Modele te są zwykle wykonywane przez samych zawodników, GSML przygotowuje zestawy do budowy, które można są udostępniane m.in. nauczycielom techniki w szkołach. Budowa tych modeli nie nastręcza problemu nawet dzieciom i często jest początkiem modelarsko-zawodniczej działalności. Wbrew pozorom nawet tak proste modele wymagają od zawodników umiejętności i uczą podstawowych praw fizyki, co jest niebagatelnym aspektem edukacyjnym. Starty w zawodach natomiast, dostarczają wielu sportowych emocji.

Pomimo pandemii w zawodach wystartowało ponad 130 głównie młodych zawodników z gliwickich szkół.

klasyfikacja druzynowa

Wyniki zawodów

Przedszkolaki

 1. Kacper Rożek
 2. Bartek Andrzejewicz
 3. Andrea Kadłuboska
 4. Tymek Krauze
 5. Piotr Chrost
 6. Krzysztof Górniak
 7. Piotr Górniak
 8. Franciszek Paździorek
 9. Ignacy Paździorek
przedszkolaki

Młodzicy modele – kartonowe

 1. Zuzanna Makowska
 2. Julia Bankiewicz
 3. Łucja Krauze

Młodzicy modele – styropianowe

 1. Rafał Stochaj
 2. Julia Bankiewicz
 3. Samuel Bohon

Młodzicy – modele F1N

 1. Maxym Moczarski
 2. Franciszek Jędrysiak
 3. Tomasz Bednarz
W oczekiwaniu na start