#ZostańwDomu – #buduj model

#stayhome – build model

Akcja dedykowana jest  i dzieciom i dorosłym, zwłaszcza ojcom i synom oraz dziadkom i wnukom,  właśnie teraz, bo te modele można budować w warunkach domowych.  Nie potrzeba ani instruktorów ani wychodzenia do modelarni. Można latać, a nawet robić zawody, także w domu.

Akcję GSML wspiera Przedsiębiorstwo PEC Gliwice, który patronuje całej akcji  pożytecznego spędzania czasu z dziećmi  w akcji „Zostań w domu. Zbuduj model”

Jako narzędzia wystarczą nożyczki, długopis i linijka. Model kartonowo – drewniany jest zbudowany z papierowych skrzydeł i kadłuba z drewnianego patyczka. Materiały do budowy modelu to  blok techniczny lub rysunkowy a nawet zwykły papier do drukarki, patyczki do szaszłyków albo wykałaczki bądź łodygi traw,  trochę plasteliny albo zużytą gumę do żucia i klej. Najlepszy jest klej polimerowy lekko rozcieńczony spirytusem, a nawet lakier do paznokci. Najwygodniej, gdy klej jest w małym pojemniku z ostrym, cienkim dozownikiem takim jak np. po kroplach do oczu. Ostatecznie można użyć kleju szkolnego.

Stay home. Build models. GSML and PEC Gliwice.

Stay home. Build Models. Action organized by Jan Wojtak and Gliwickie Stowarzyszenie Modelarzy Lotniczych (GSML gsml.gliwice.pl) with Patronage of Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – GLIWICE Spółka z o. o. (pec.gliwice.pl).ENG: https://www.dropbox.com/s/qenii06sn4r4dw7/%5BENG%5D%20Wojan%201%20by%20Jan%20Wojtak.pdf?dl=0PL: https://www.dropbox.com/s/e5hdq4cs59hq1d7/%5BPL%5D%20Wojan%201%20by%20Jan%20Wojtak.pdf?dl=0

Opublikowany przez F1E The Three Castles Tournament in Poland Piątek, 27 marca 2020

Proponuję zbudować moją, wypróbowaną „kartonówkę” Wojan 1, która została opracowana dla konstruktorów początkujących i średnio zaawansowanych,zarówno dzieci jak i dorosłych. Służy ona do szkolenia oraz do nauki „pilotowania”małych modeli latających właśnie w warunkach domowych. Warto wspomnieć, że każdy pomysł na prawdziwy samolot rodzi się zwykle  jako „kartonówka”. W historii lotnictwa modele były wcześniej niż „prawdziwe” samoloty”, do dzisiaj często sprawdza się przyszłą konstrukcję samolotu jako model.

Zafascynowałem się „kartonówkami” kiedy mój wnuk Michał w wieku 2,5 roku  potrafił już wypuścić w pokoju mały model. Stopniowo podnosząc złożoność konstrukcji kolejnych „kartonówek” powstało  6  klas dla początkujących. Cykl szkolenia zamyka klasa „instruktor” oraz „latające skrzydło B3” (*), a Michał 10 lat później został Mistrzem Polski juniorów.

Zwłaszcza teraz, kiedy powinniśmy pozostać w domu, zachęcam  do rozpoczęcia przygody z „kartonówkami”. Zawsze istnieje pierwszy krok. Niech nim będzie „Wojan 1”. Ten pierwszy krok można postawić właśnie w domu i w ten sposób spędzić ciekawie i bezpiecznie czas powszechnej kwarantanny  z powodu pandemii koronawirusa.  Dalszy cykl szkolenia z kolejnymi klasami będzie można kontynuować także w domu, a kiedy wygramy już tę batalię o zdrowie Polaków, będzie to możliwe także w modelarniach  Gliwickiego Stowarzyszenia Modelarzy Lotniczych.

Opracował  – Jan Wojtak
mobile: 608 591 862, mail: jan.wojtak@interia.pl