Bardzo Ważne Mistrzostwa Polski 2016

Wielu wybitnych lotników cywilnych i wojskowych zaczynało swe podniebne przygody od modelarstwa lotniczego. Jak najwcześniejsze poznanie konstrukcji i zasad lotu różnego rodzaju latających obiektów sprzyja późniejszemu uprawianiu sportów lotniczych oraz realizowaniu się w profesjonalnej karierze zawodowej. Lotnik, który był wcześniej modelarzem, bardziej „wyczuwa” i rozumie zachowanie się szybowca lub samolotu w powietrzu, lepiej i bezpieczniej lata, przynajmniej na początku procesu szkolenia. Dlatego w  dalszym ciągu tak ważne jest prowadzenie zajęć modelarskich dla najmłodszych i weryfikacja ich jakości na zawodach, finałem których są między innymi Mistrzostwa Polski Modeli Latających dla Juniorów Młodszych. W chwili obecnej uprawianie modelarstwa lotniczego może być także doskonałym początkiem interesującej kariery zawodowej. Modelarz po ukończeniu studiów na jednej z technicznej uczelni to znakomicie wyszkolony specjalista z zakresu automatyki, elektroniki, informatyki, technologii i obróbki materiałów. Bez najmniejszego trudu znajdzie bardzo dobrze płatną pracę w jednej z wielu firm technologicznych , które powstają w naszym kraju ( np. budującej drony)

Tegoroczne Mistrzostwa już po raz jedenasty z rzędu były zorganizowane przez gliwickie środowisko modelarskie i odbyły się w dniach 4-5 czerwca na lotnisku w Gliwicach. Atutem Gliwic w podejmowaniu się tak trudnych zadań jest szeroka grupa osób zaangażowanych w ideę modelarstwa lotniczego ( około 50 osób), możliwość taniego zakwaterowania i wyżywienia tak dużej grupy uczestników, posiadanie toru dla modeli na uwięzi i całkowicie wystarczające lotnisko dla rozegrania pozostałych klas. Gliwice nie leżą co prawda w środku Polski ale dla większości startujących ekip odległość od Gliwic nie jest zbyt duża. Na starcie tegorocznych zawodów stanęło 140 zawodników z 18 aeroklubów i stowarzyszeń modelarskich.

Uczestników Mistrzostw byłoby więcej gdyby Komisja Modelarska dowodzona przez majora Jerzego Bonieckiego nie zakazała organizacji Mistrzostw w klasie modeli F1Q/M. Modele tej klasy napędzane są silniczkami elektrycznymi. Młodzież bardzo lubi budować i startować modelami z silnikami. Silnik modeli klasy F1Q/M uruchamia się przełącznikiem co zabezpiecza zawodnika przed uderzeniem śmigła w palec czy rękę ( taki niebezpieczeństwo występuje np. w silnikówkach F1P). Regulamin dla tej klasy modeli opracował wybitny gliwicki instruktor dr inż. Stanisław Kopacz i Komisja Modelarska ten regulamin zaakceptowała w 2014 roku. W roku 2015 w ramach Mistrzostw Juniorów Młodszych rozegrano już zawody w tej klasie. W tym roku odgrzebano regulamin sprzed chyba 20 lat mówiący, że aby Mistrzostwa mogły się odbyć w „nowej„ klasie to w roku je poprzedzającym muszą być zorganizowane zawody przez przynajmniej pięć aeroklubów czy stowarzyszeń. Jest to wybitna bzdura, bo obecnie tylko start w Mistrzostwach Polski może stymulować do budowy modeli danej klasy w nie zawody regionalne. A dodatkowo klasa F1Q/M przecież nie jest nową, bo w roku ubiegłym były już Mistrzostwa Polski i zawody ogólnopolskie. No ale gdy się chce coś utrącić to każdy argument jest dobry. Tak więc, zamiast Mistrzostw Polski rozegrano w Gliwicach Mistrzostwa Wielkopolski, Małopolski i Śląska aby starać się wypełnić wyżej wspomniany bezsensowny warunek na przyszłość.   Może Komisja Modelarska łaskawie zgodzi się, aby w przyszłym roku Mistrzostwa w klasie F1Q/M będą mogły być rozegrane. Warto też dodać, że wyniki całorocznego współzawodnictwa sekcji i stowarzyszeń za 2015rok nie są opublikowane do dnia dzisiejszego. Najlepsze kluby i stowarzyszenia nie mogły się pochwalić osiągnięciami przed swoimi samorządami, aby dostać większą dotację na działalność w 2016 roku. Te sprawy rozstrzygają się z reguły na przełomie roku. Oczywiście na Mistrzostwach w Gliwicach ( najważniejszej imprezie sportowej dla juniorów młodszych w kraju ) żadnego przedstawiciela Komisji Modelarskiej nie było. Organizatorzy nie otrzymali też żadnego wsparcia finansowego z Komisji Modelarskiej czy Aeroklubu Polskiego. Tak oto obecna Komisja Modelarska dba o popularyzację lotnictwa i rozwój modelarstwa wśród najmłodszych

 

Mistrzostwa przeprowadzono w ośmiu klasach modeli swobodnie latających, na uwięzi, zdalnie sterownych i rakiet. Zawody rozegrano w sobotę 4-go i w niedzielę 5-go czerwca przy niezłej lecz trudnej termicznie pogodzie. W klasie modeli szybowców F1A/M oraz F1H dominowali młodzi zawodnicy z Gliwic. Mateusz Czarny (14 lat) z Klubu Modelarza Społem PSS zwycięzca klasy szybowców szkolnych F1A/M i jego kolega klubowy Ignacy Kubit (12 lat) potrafili bardzo pewnie holować swoje modele co w połączeniu ze szczęśliwym wyszukiwaniem noszeń zapewniło im medale złoty i brązowy. W szybowcach małych form F1H Mistrzem Polski został Ignacy Kubit po dogrywce z utytułowaną zawodniczką z Krosna Roksaną Gądek, aktualną reprezentantką Polski w klasie modeli szybowców F1A, Obydwaj młodzi mistrzowie z Gliwic trenowani przez Stanisława Kubita startowali modelami wyposażonymi w tak zwane boczne haki, które przy spełnieniu pewnych warunków, pozwalają na dynamiczne holowanie i wystrzelenie szybowców w powietrze bez żadnych skomplikowanych urządzeń. W gumówkach F1G nie było niespodzianek. Trzy pierwsze miejsca obsadzili podopieczni instruktora Stanisława Skibickiego z OSiR-u w Suwałkach. Mistrzem została Zofia Zdancewicz przed Filipem Rudzińskim i Grzegorzem Truchanem. W klasie F1K, modeli z napędem silnikowym na gaz CO2. wygrali zawodnicy z Gliwic. Tytuł mistrzowski wywalczył Jakub Wiśniewski ( instruktor Roman Sowa z klubu MDK Gliwice). Medale srebrny i brązowy w tej klasie zaliczyli na swoje konto Adrian Pogonowski i Paweł Dudiak ( obydwaj Klub Modelarza Społem PSS Gliwice, instruktorzy Jacek Pogonowski i Tomasz Lipski). W stosunku do roku ubiegłego poprawiła się nieco obsada modeli na uwięzi. W klasie modeli akrobacyjnych F2B/M triumfowali zawodnicy Aeroklubu Ziemi Zamojskiej Tymoteusz Zdybel i Krzysztof Czop ( instruktor Andrzej Niezgoda) a trzecie miejsce zajęła Jagoda Urbańska z Aeroklubu Ziemi Lubuskiej. Klasa modeli prędkościowych to dominacja modelarzy z Aeroklubu Śląskiego i Klubu Modelarskiego Wierzawice. Tym razem lepsi byli wychowankowie Pawła Prausa – Maciej Rojek, Tomasz Sokołowski i Maciej Łopuszyński, którzy w takiej kolejności obsadzili trzy pierwsze miejsca. W zdalnie sterowanych szybowcach F3J/M dominowali z kolei zawodnicy ze Stalowej Woli – Kuba Mokrzak, Kamil Jaskowski i Wojciech Kieliszek ( instruktorzy Kamil Koszyczek i Wojciech Drzymała). Mistrzem Polski w rakietach ( z taśmą hamującą ) S6A został Franciszek Halicki reprezentant Aeroklubu Ziemi Wałbrzyskiej a medale srebrny i brązowy zdobyli Wiktoria Maj z Aeroklubu Śląskiego i Miłosz Świerczek z Gliwic ( instr. Witold Setkowicz).

W klasyfikacji zespołowej najlepsi okazali się modelarze Aeroklubu Śląskiego ( instruktorzy Waldemar Maj i Paweł Praus), którego Sekcję Modelarską prowadzi od lat z powodzeniem instr. Łucja Oślizło przed ekipą Gliwickiego Stowarzyszenia Modelarzy ( trener Stanisław Kubit, instruktorzy Czesław Ziober i Roman Sowa) oraz drużyną Aeroklubu Leszczyńskiego ( instruktor Leszek Stawecki). W czołówce zawodów uplasowali się także modelarze z Zamościa, Krosna i Bochni. Zawody były przeprowadzone dobrze organizacyjnie. Funkcję Sędziego Głównego pełnił Wiesław Moj, sekretariatem zarządzała Małgorzata Milewska a sprawną obsługę komputerową zapewnił Wojciech Błachut. Podczas ceremonii zakończenia uczestnicy Mistrzostw wysłuchali koncertu orkiestry dętej z kopalni Sośnica –Makoszowy. Zwycięzcy otrzymali dyplomy, medale i puchary. Warto podkreślić także, że Mistrzostwa były w całości sfinansowane przez samorząd miasta Gliwice.

 

Wyniki Mistrzostw:

 

Klasa F1A/M

 1. Mateusz Czarny Gliwickie SML 60 + 60 + 60 + 60 + 43 = 283 pkt
 2. Mikołaj Walczak Aer. Leszczyński   56 + 60 + 60 + 51 + 45 = 272 pkt
 3. Ignacy Kubit Gliwickie SML        90 + 52 + 28 + 60 + 37 = 267pkt

startowało 28 zawodników

 

Klasa F1H

 1. Ignacy Kubit Gliwickie SML         90 + 60 + 60 + 60 + 60 = 330 + 69 pkt

2.Roksana Gądek                   Aer. Podkarpacki       90 + 60 + 60 + 60 + 60 = 330 + 50 pkt

3.Adam Roś                          Aer. Leszczyński        73 + 60 + 60 + 60 + 60 = 313 pkt

startowało 29 zawodników

 

Klasa F1G

 1. Zofia Zdancewicz OSiR Suwałki            90 + 60 + 60 + 60 + 60 = 330 pkt
 2. Filip Rudziński OSiR Suwałki 74 + 90 + 90 + 90 + 90 = 314 pkt
 3. Grzegorz Truchan OSiR Suwałki 74 + 90 + 47 + 90 + 90 = 301 pkt

startowało 14 zawodników

Klasa F1K

1.Jakub Wiśniewski               Gliwickie SML           90 + 60 + 60 + 60 + 60 = 330 + 70 pkt

 1. Adrian Pogonowski Gliwickie SML 90 + 60 + 60 + 60 + 60 = 330 + 50 pkt
 2. Paweł Dudiak Gliwickie SML 90 + 60 + 60 + 60 + 60 = 330 + 42 pkt

 

startowało 7 zawodników

 

Klasa F2A/M

 1. Maciej Rojek Aeroklub Śląski 148,8 km/h
 2. Tomasz Sokołowski Aeroklub Śląski 140,8 km/h
 3. Jacek Łopuszyński Aeroklub Śląski 139,2 km/h

Startowało 14 zawodników

 

Klasa F2B/M

 1. Tymoteusz Zdybel Aer. Z. Zamojskiej 617 pkt
 2. Krzysztof Czop Aer. Z. Zamojskiej 509 pkt
 3. Jadwiga Urbańska Aer. Z. Lubuskiej 438 pkt

startowało 14 zawodników

 

 

Klasa F3J/M

 1. Kuba Mokrzak A. Stalowowolski       1924 pkt
 2. Kamil Jaskowski A. Stalowowolski 1812 pkt
 3. Wojciech Kieliszek A. Stalowowolski 1398 pkt

startowało 11 zawodników

 

Klasa S6A

 1. Franciszek Halicki A. Z. Wałbrzyskiej 432 pkt
 2. Wiktoria Maj A. Śląski 358 pkt
 3. Miłosz Świerczek Gliwickie SML 349 pkt

startowało 24 zawodników

 

Punktacja zespołowa

 1. Aeroklub Śląski 28 pkt
 2. Gliwickie SML 27 pkt
 3. A. Leszczyński 27 pkt
 4. A. Z. Zamojskiej 22 pkt
 5. A. Podkarpacki 22 pkt
 6. Małopolskie SML 20 pkt

startowało 18 zespołów

 

Stanisław Kubit