#stayhome – build model
Akcja dedykowana jest i dzieciom i dorosłym, zwłaszcza ojcom i synom oraz dziadkom i wnukom, właśnie teraz, bo te modele można budować w warunkach domowych. Nie potrzeba ani instruktorów ani wychodzenia do modelarni. Można latać, a nawet robić zawody, także w domu.
Akcję GSML wspiera Przedsiębiorstwo PEC Gliwice, który patronuje całej akcji pożytecznego spędzania czasu z dziećmi w akcji „Zostań w domu. Zbuduj model”
Jako narzędzia wystarczą nożyczki, długopis i linijka. Model kartonowo – drewniany jest zbudowany z papierowych skrzydeł i kadłuba z drewnianego patyczka. Materiały do budowy modelu to blok techniczny lub rysunkowy a nawet zwykły papier do drukarki, patyczki do szaszłyków albo wykałaczki bądź łodygi traw, trochę plasteliny albo zużytą gumę do żucia i klej. Najlepszy jest klej polimerowy lekko rozcieńczony spirytusem, a nawet lakier do paznokci. Najwygodniej, gdy klej jest w małym pojemniku z ostrym, cienkim dozownikiem takim jak np. po kroplach do oczu. Ostatecznie można użyć kleju szkolnego.
Proponuję zbudować moją, wypróbowaną „kartonówkę” Wojan 1, która została opracowana dla konstruktorów początkujących i średnio zaawansowanych,zarówno dzieci jak i dorosłych. Służy ona do szkolenia oraz do nauki „pilotowania”małych modeli latających właśnie w warunkach domowych. Warto wspomnieć, że każdy pomysł na prawdziwy samolot rodzi się zwykle jako „kartonówka”. W historii lotnictwa modele były wcześniej niż „prawdziwe” samoloty”, do dzisiaj często sprawdza się przyszłą konstrukcję samolotu jako model.
Zafascynowałem się „kartonówkami” kiedy mój wnuk Michał w wieku 2,5 roku potrafił już wypuścić w pokoju mały model. Stopniowo podnosząc złożoność konstrukcji kolejnych „kartonówek” powstało 6 klas dla początkujących. Cykl szkolenia zamyka klasa „instruktor” oraz „latające skrzydło B3” (*), a Michał 10 lat później został Mistrzem Polski juniorów.
Zwłaszcza teraz, kiedy powinniśmy pozostać w domu, zachęcam do rozpoczęcia przygody z „kartonówkami”. Zawsze istnieje pierwszy krok. Niech nim będzie „Wojan 1”. Ten pierwszy krok można postawić właśnie w domu i w ten sposób spędzić ciekawie i bezpiecznie czas powszechnej kwarantanny z powodu pandemii koronawirusa. Dalszy cykl szkolenia z kolejnymi klasami będzie można kontynuować także w domu, a kiedy wygramy już tę batalię o zdrowie Polaków, będzie to możliwe także w modelarniach Gliwickiego Stowarzyszenia Modelarzy Lotniczych.
Opracował – Jan Wojtak
mobile: 608 591 862, mail: jan.wojtak@interia.pl