#ZostańwDomu – #buduj model

#stayhome – build model

Akcja dedykowana jest  i dzieciom i dorosłym, zwłaszcza ojcom i synom oraz dziadkom i wnukom,  właśnie teraz, bo te modele można budować w warunkach domowych.  Nie potrzeba ani instruktorów ani wychodzenia do modelarni. Można latać, a nawet robić zawody, także w domu.

Akcję GSML wspiera Przedsiębiorstwo PEC Gliwice, który patronuje całej akcji  pożytecznego spędzania czasu z dziećmi  w akcji „Zostań w domu. Zbuduj model”

Jako narzędzia wystarczą nożyczki, długopis i linijka. Model kartonowo – drewniany jest zbudowany z papierowych skrzydeł i kadłuba z drewnianego patyczka. Materiały do budowy modelu to  blok techniczny lub rysunkowy a nawet zwykły papier do drukarki, patyczki do szaszłyków albo wykałaczki bądź łodygi traw,  trochę plasteliny albo zużytą gumę do żucia i klej. Najlepszy jest klej polimerowy lekko rozcieńczony spirytusem, a nawet lakier do paznokci. Najwygodniej, gdy klej jest w małym pojemniku z ostrym, cienkim dozownikiem takim jak np. po kroplach do oczu. Ostatecznie można użyć kleju szkolnego.

https://www.facebook.com/f1ethreecastlescup/videos/1042825006102582/

Proponuję zbudować moją, wypróbowaną „kartonówkę” Wojan 1, która została opracowana dla konstruktorów początkujących i średnio zaawansowanych,zarówno dzieci jak i dorosłych. Służy ona do szkolenia oraz do nauki „pilotowania”małych modeli latających właśnie w warunkach domowych. Warto wspomnieć, że każdy pomysł na prawdziwy samolot rodzi się zwykle  jako „kartonówka”. W historii lotnictwa modele były wcześniej niż „prawdziwe” samoloty”, do dzisiaj często sprawdza się przyszłą konstrukcję samolotu jako model.

Zafascynowałem się „kartonówkami” kiedy mój wnuk Michał w wieku 2,5 roku  potrafił już wypuścić w pokoju mały model. Stopniowo podnosząc złożoność konstrukcji kolejnych „kartonówek” powstało  6  klas dla początkujących. Cykl szkolenia zamyka klasa „instruktor” oraz „latające skrzydło B3” (*), a Michał 10 lat później został Mistrzem Polski juniorów.

Zwłaszcza teraz, kiedy powinniśmy pozostać w domu, zachęcam  do rozpoczęcia przygody z „kartonówkami”. Zawsze istnieje pierwszy krok. Niech nim będzie „Wojan 1”. Ten pierwszy krok można postawić właśnie w domu i w ten sposób spędzić ciekawie i bezpiecznie czas powszechnej kwarantanny  z powodu pandemii koronawirusa.  Dalszy cykl szkolenia z kolejnymi klasami będzie można kontynuować także w domu, a kiedy wygramy już tę batalię o zdrowie Polaków, będzie to możliwe także w modelarniach  Gliwickiego Stowarzyszenia Modelarzy Lotniczych.

Opracował  – Jan Wojtak
mobile: 608 591 862, mail: jan.wojtak@interia.pl