Letnie Warsztaty Modelarskie 2024

Zapraszamy na trzecią już edycję zajęć modelarskich w formie letnich warsztatów.

Zajęcia odbywać się będą w Ośrodku Modelarstwa Lotniczego Gliwickiego Stowarzyszenia Modelarzy Lotniczych w Gliwicach, w budynkach Aeroklubu Gliwickiego (przy lotnisku).

Terminy:

  • 22 – 26.07.2024
  • 26 – 30.08.2024

Godziny zajęć: 9:00 – 13:30.

Zajęcia są bezpłatne.

Kontakt: mail: jack@model.bmj.pl, tel.: 608 585 289

W trakcie zajęć wychowankowie wykonują modele lotnicze, ucząc się posługiwania różnymi narzędziami oraz wykonują loty modelami w ramach treningów i zawodów. Poznają też teorię związana z lotem samolotów, dronów, uczą się regulacji modeli. Klub dysponuje narzędziami i maszynami ręcznymi, elektromechanicznymi, a także nowoczesnymi maszynami i urządzeniami (m.in. drukarka 3D, frezarka CNC, ploter termiczny CNC). Posiadamy również symulator lotu modeli.

Dlaczego warto zajmować się modelarstwem lotniczym:

Obserwując współczesny świat widać, że to czasy olbrzymiego postępu techniki i technologii. Rozwój, który kiedyś zajmował lata dziś jest kwestią miesięcy. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że znajomość współczesnej techniki i umiejętność swobodnego jej wykorzystania pozwala być „w czołówce”. A co dopiero jeżeli potrafimy sami rozwijać technologię!!?? Mówiąc w skrócie dzisiejszy świat należy do inżynierów!

Nikogo nie trzeba przekonywać do umiejętności posługiwania się komputerem, czy mniejszymi wersjami tychże – komórkami, ale to nie wszystko. Współczesny świat wykorzystuje komputery, ale nie jest z nich złożony. Poza dobrze znanymi komputerami domowymi czy biurowymi jest cała grupa komputerów które sterują urządzeniami. Niemniej jednak to zawsze jest element czegoś większego. Przemysł, medycyna i inne branże  to skomplikowane urządzenia łączące elektronikę z mechaniką … i tu pojawia się modelarstwo.

To dziedzina aktywności, łącząca w całość elektronikę i mechanikę. Nawet krótki epizod z modelarstwem pozwala na znakomite podniesienie swojej wiedzy w wielu dziedzinach techniki, a tym samym lepsze przygotowania do działań ze współczesną technologią.

Szczególnie nabiera to znaczenia w młodym wieku. Dzieci i młodzież, która miała do czynienia z modelarstwem znacznie łatwiej i szybciej przyswaja wiedzę z zakresu fizyki i matematyki. Potwierdzają to instruktorzy obserwując postępy swoich wychowanków. Modelarstwo to nowoczesne technologie high-tech. Ze środowiska modelarzy wywodzą się inżynierowie konstruktorzy nowoczesnych urządzeń. Jest to też naturalny start dla przyszłych pilotów.